XLI. TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ • 2022. április 1–3.
 
Aprók Bálja • 2022. április 3. vasárnap, 10.30–17.30 • Küzdőtér

orokseg

Aprók Bálja az Örökség Nemzeti Gyermek és Ifjúsági Népművészeti Egyesület közép-dunántúli régiójának szervezésében.

„Pannónia szívében” – a közép-dunántúli régió (Fejér, Komárom-Esztergom és Veszprém megyék) bemutatói és tanításai

10.35 István-napi köszöntő és a három megye nyitótánca; köszöntők

10.50 Veszprém megye programja
„Onnan alól a Bakonyból…” – Tördemic Néptáncegyüttes SZÍN-VONAL AMI bemutatója (Badacsonytördemic)
Tánctanítás – tanítanak: Szabó Csaba, Novák Panna
11.00 Vigántpetendi zöldág-járás
11.15 Szérűtánc a Dél-Bakonyból
11.25 Polgári táncok

11.40 A Bakony és a Balaton-felvidék pásztorkultúrájának bemutatása – előadó: Szabó Csaba
Közreműködnek a tájegység pásztorai
Tánctanítás – tanítanak: Szabó Csaba, Novák Panna
11.50 Balaton-felvidéki kanásztánc
12.00 Dél-bakonyi lassú és friss csárdás

12.20 „Kukodáné káposztát főz…” – Szilágyi Táncegyüttes bemutatója (Veszprém)
Tánctanítás – tanítanak: Vastag Richárd, Vetzl-Szerencsi Noémi
12.30 Borzavári lassú és friss csárdás
12.50 Borzavári polgári táncok
13.00 Bakonyi népi játékok
13.10 Veszprém megyeiek össztánca a küzdőtéren (Tördemic és Szilágyi táncegyüttesek)
Az egész programot kíséri: Samu Zoltán és zenekara

A színpad mellett folyamatosan gyermek foglalkozások: ismerkedés a bakonyi pásztorélettel, bakonyi hajviseletek készítése.

13.15 Komárom-Esztergom (vár)megye programja
Felvezető, köszöntő – Szegvári Ildikó
13.16 „Tudod-i mé’gyütté’?” – népdalok, néptáncok, népzene Komárom-Esztergom megyéből és a Vág-Garam közéből
Közreműködnek: Csevergő és Pünkösdi Rózsa énekegyüttesek, Bergics András duda, Kincső zenekar és zenész vendégeik, Csutri (Tatabánya), Garabonciás (Komárom), Langallik (Kisbér), Pötörke (Tata), Kenderke Református AMI (Tata) táncegyüttesek, Vág-Garam közi hagyományőrzők.
Tánctanítások:
13.33 Bajnai lassú és friss csárdás, lakodalmi tánc – Pőcze László, Thoma Judit
13.58 Komárom-Esztergom megyei és Vág-Garam közi mozgásos népi gyermekjátékok – Gábor Klára, Szegvári Ildikó
14.08 Sallai verbunk – Oláh Attila „Nyuszi”
14.23 Komáromszentpéteri lassú és friss csárdás – Szabó Tamás, Pőcze Gyöngyi

14.43 Komárom-Esztergom megyei, Vág-Garam közi kapuzók, böjti játékok, karikázó – Csevergő és Pünkösdi Rózsa énekegyüttesek és a táncegyüttesek előénekesei, táncosai
14.58 Hagyományőrzők bemutatója Martosról és Kéméndről
15.03 Tánctanítás: Vág-Garam közi lassú és friss csárdás – Oláh Attila és párja
Kísér: Kincső zenekar és vendégeik

15.25 Fejér megye programja
„Húzd keresztül…!” – mezőföldi táncok – Alba Regia AMI (Székesfehérvár) és Sárvíz AMI (Aba) közös bemutatója
Tánctanítás:
15.40 Alapi ugrós és csárdás – Majoros Róbert és Majorosné Szabó Veronika
16.05 Eszközös, népi, ügyességi akadálypálya
16.20 Mohai „tikverőzés” (bemutató)
16.25 Jenői ugrós és friss csárdás – Hahn-Kakas István, Tombor Bea
16.45 Kötélhúzás
16.55 „Kecskekeresés” és perkátai verbunktanítás – Gőbölös Gábor
17.10 Jenői tréfás halottsirató
17.15 A régió csoportjainak közös zárótánca
Kísér: Galiba zenekar, énekesek: Berki Lilla és tanítványai

A színpad mellett folyamatos kézműves foglalkozás: „tikverő” álarcok készítése
 
Megosztás