Országos TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ és Kirakodóvásár • 2018. április 13–15.

A kiválasztott menüponthoz tartozó cikk a menüsor alatt látható.

Aprók Bálja • 2017. április 23. vasárnap, 10.30–17.30 • Küzdőtér
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület Észak-alföldi Régiójának programja

orokseg

Muzsikálnak: Bürkös zenekar, Szikes zenekar, Pál Mihály
Házigazda: Gyönyörű Zsigmond
Munkatársak: Bohács Brigitta, Éder Róbert, Kecskésné Herczegh Kata, Márton Attila, Szűcsné Urbán Mária, Törökné Csécs Lenke
Szerkesztő: Tiszai Zsuzsa (régiós elnök)

A húsvéttól pünkösdig tartó időszak változatos szokásaira fűztük fel a három megye táncos és játékhagyományait. Nyitásként még a böjti időszak hajlikázójával gyűjtjük össze a lányokat, s így várjuk a locsoló legényeket. Majd a tavaszi ünnepkör szokásai közül megjelenik többek között a fehérvasárnapi komatálazás, az állatok kihajtásához fűződő pásztorünnep, májusfa állítás, pünkösdi király-választás, mindez a különböző táncokba ágyazva. Vendégül hívtuk és bemutatjuk a régióval határos külhoni magyarok tánckincseit is.

10.30 Bevonulás: Hajlikázó, húsvéti locsolás
Házigazda köszöntője

10.45 Nagykunsági csárdás és verbunk (túrkevei és karcagi) – Kecskés Gergő, Sarkadi Andrea, Kovács Sándor, Nagyné Majláth Emese (Nagykun Táncegyüttes, Kisújszállás)

11.15 Viselet bemutató (jászsági, ajaki, köröstárkányi) – Szűcsné Urbán Mária, Bohács Brigitta, Tiszai Zsuzsa

11.30 Köröstárkányi táncok – Lovas Bálint, Tiszai Zsuzsa (Köröstárkányi hagyományőrző táncosok, Debreceni Hajdú Táncegyüttes)

Komatál

12.00 Nagykunsági gyermekjátékok – Kecskésné Herczegh Kata (Nagykun Táncegyüttes, Kisújszállás)

12.20 Jászsági oláhos és csárdás – Péter Szilárd, Kuli Orsolya, Dudás Dániel, Dudásné Mosóczi Lívia (Viganó AMI csoportjai: Árendás, Barkóca, Galagonya gyermek táncegyüttesek; Jártató Ifjúsági Táncegyüttes – Jászberény; Iglice Gyermektáncegyüttes – Jászfényszaru)

Kihajtás

12.50 Pásztorviselet bemutató
Hortobágyi pásztortáncok – Majer Tamás, Lovas Bálint (Debreceni Hajdú Táncegyüttes)

13.15 Csergetés próba

13.25 Nyírségi táncok: tirpák gólyás és zsidó hapsz; nyírségi csárdás – Kácsor István, Kácsor-Ignácz Gabriella, Ugyan Attila, Grexáné Nagy Enikő, Barati-Réti Eszter (Nyírség Táncegyüttes utánpótlás csoportjai, Nyíregyháza, Vásárhelyi László AMI)

14.00 Ajaki lánytánc – Bohács Brigitta (Nyírség Táncegyüttes)

Májusfa állítás

14.15 Magyar verbunk: györteleki és tyukodi – Éder Róbert, Márton Attila (mátészalkai Szatmár Apraja Táncegyüttes, nyíregyházi Igrice Néptáncegyüttes; hajdúnánási Aranyvessző és Cinegelábúak Néptánccsoport)

14.35 Nagydobronyi táncok – Vámosi István, Csontos Anna (Debreceni Népi Együttes)

15.00 Szatmári cigánytánc és cigányos csárdás – Kácsor István, Kácsor-Ignácz Gabriella (Ham Ko Ham zenekar)

15.25 Ügyességi játékok – Pünkösdi király-választás, pünkösdi királylány behozatala

15.35 Tövisháti táncok – Hercz Vilmos, Veres Tamásné Hercz Beáta (Berekenye Néptáncegyüttes, Szilágycseh, Debreceni Népi Együttes)

16.00 „Páva-gála” – szerkesztő: Busai Norbert

16.50 Gyermeklakodalmas (Nyírség Táncegyüttes utánpótlás csoportjai, Nyíregyháza, Vásárhelyi László AMI)

17.00 Hajdúsági táncok és tréfás verbuválás – Majer Tamás, Csendom Erika, Lovas Bálint, Tiszai Zsuzsa (Debreceni Hajdú Táncegyüttes)


Az Aprók Bálján közreműködik még a debreceni Főnix Gyermek- és Ifjúsági Néptáncegyüttes.
Megosztás