Virtuális Hagyományok Háza [#3369]
Kíváncsi vagy, milyen lehet a Magyar Állami Népi Együttessel egy színpadon állni? Milyen lehet, amikor csak neked zenél egy egész zenekar? Látogass el és kukkants bele a Virtuális Hagyományok Háza nem mindennapi tárlatába, ahol a különleges népi iparművészeti tárgyak tűéles megtekintése mellett vár még néptánc, zene és mindenekelőtt egy feledhetetlen és magával ragadó élmény.
Light Gallery cannot find your image path: images/2018/vhh!
Játszó-Tér [#4289]
Házigazda: Kovács Krisztián Kiki, Szerkesztő: Baranyai Barbara
10.00–11.00 Kikisbíró és barátainak játszótere – Az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület, Kiscsősz támogatásával

11.00–11.45 Korpás Éva és zenekara: LIBIDARIDOM – lemezbemutató családi koncert
közreműködnek: Korpás Éva - ének; Sipos Dávid - szaxofon; Madarász András - gitár, zongora, koboz; Lelkes Tibor - bőgő; Varjú Attila - dob; Czajlik Boglárka, Janovszki Csenge, Korpás Réka, Lakatos Lili, Mórocz Virág, Szabó Júlia, Zsoldos Viktória - ének; Lakatos Áron - hegedű
Hét év után Korpás Éva és zenésztársai egy újabb világzenei gyereklemezzel örvendeztetik meg a közönséget. A Szól a kakas, szól, 2011-ben kiadott album folytatásaként most megjelenő Libidaridom hanganyag újfent megszólítja a család apraját-nagyját. A népdalok köré szőtt zenei palettában a gitáron, zongorán, bőgőn és dobokon kívül a szaxofon is helyet kap, valamint egy-egy alkalommal a koboz és citera is új színt kölcsönöz a feldolgozásoknak, melyek között minden korosztály megtalálhatja a számára kedves dalokat. Ez alkalommal egy nagylányokból álló kórus éneke tesz még kedvesebbé, színesebbé és érdekesebbé néhány dalt a repertoárból.
Interaktív zenei előadás, amelyben a gyerekek megismerkedhetnek a legérdekesebb magyar népi hangszerekkel és a foglalkozás során együtt is muzsikálhatnak az Ördöngös Népzenetanoda zenészeivel.
Résztvevők: Gelle Dóra, Havay Viktória, Horsa Borbála, Horsa István, Joó Bence, Kozma János, Pethő Bence, Pethő Marcell, Vajkai Miklós, Vörös Máté

12.10–12.50 Kikisbíró és barátai – A juhászok, akik elvesztették a báránykáikat – interaktív táncos szerepjáték
12.50–13.35 Kuttyomfitty Társulat: Az elvarázsolt királykisasszony – interaktív táncos mesejáték
Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon is túl, élt egyszer egy elvarázsolt királykisasszony. Ki banya képiben várta azt a bátorkirályfit, aki megkéri a kezét és háromszor megtáncoltatja, s ezzel megszabadítja a varázslat alól. Hogy sikerül-e a legkisebb fiúnak véghez vinni ezt a bátortettet? A mese végére kiderül. Minden jó, ha a vége jó, a darabot nagy közös táncolással fejezzük be.Közben a nézők somogyi, nyárádselyei, vág-garam közi táncokat láthatnak. A műsor szerkesztésénél figyelembe vettük az óvodás korosztály sajátosságait és, hogy előadhatjuk akár az óvodai csoportszobában is.
Szereplők: Dobsa Fodor Mónika – (tánc, ének, szöveg), Dobsa Tamás – (tánc, ének, szöveg)
Rendezte: a KuttyomfittyTársulat
Dramaturg: Dobsa Tamás
Díszlet: Dobsa Tamás
Felvételről kísér: Németh Dénes és zenekara

13.35–13.55 Kikisbíró és barátai – népi játékos vetélkedő
13.55–14.40 Népi Hangszersimogató az Ördöngös Népzenetanodával, Horsa István vezetésével
14.40–15.00 Kikisbíró és barátai - népi játékos vetélkedő
15.00–15.50 BaHorKa: Tündér Ilona – szerelmi bájoló legendamese
Szereplők: Balogh Melinda, Kaszai Lili, Utasi Péter
Zene: Kiss B. Ádám, Gárgyán Zoltán, Réti Benedek, Csoóri Sándor, Szabó Csobán Gergely

15.50–16.15 Népi Hangszersimogató az Ördöngös Népzenetanodával, Horsa István vezetésével.
16.20–18.00 Mesepárbaj
A Táncháztalálkozón a Meseszó Egyesület hat tagja vetélkedik egymással élőszavas, rögtönzött mesélésben. A táncban használatos eszközök – bot, kanászbalta, seprű, keszkenő – ezúttal a mesékben játszanak fontos szerepet a bajba jutott mesehősök segítőiként.
Mesemondó párbajhősök: Bartók Ágota , Bukovics János , Csiki Lóránt , Kiss Ágnes , Sőrés Rozka , Zámborszky Eszter
A párbajgyőztesek kiválasztása a közönség feladata lesz, minden páros mesemondása után szavazással döntünk. A programot elsősorban 10 éves kor felettieknek ajánljuk.
Párbajsegéd: Sándor Ildikó
Közreműködik Mályi Borbála citerán
Mesepárbaj [#1138]
Szerkesztő-házigazda: Sándor Ildikó
11.00–11.45 Kerekítő Tippentő – hagyományőrző, mondókázó, játékos-táncos-népzenés baba-mama foglalkozás.
Felkerekedünk a tündérmesék világában, ahol az erdők és mezők tündéreinek, a villiknek fejére koszorút fonunk, csodahintóval a torony tetejére szállunk, a tavaszi lombtündérekkel-a villőkkel-zöldágjárást idézünk, táltosparipákat patkolunk aranyszegekkel, fecskét látunk és szeplőt hányunk, egészséget varázsolunk, tündéreket reptetünk madárszárnyakon, majd harangszóval és angyalkákkal ringatjuk őket álomba.
Vezeti: Benedek Krisztina Mária
Muzsikál: Pertis Szabolcs, népi furulyák, duda, gardon, doromb
11.45–12.05 Hangszersimogató – Komáromi Ördöngös Népzenetanoda; vezető: Horsa István
A komáromi Ördöngös Népzenetanoda (www.nepzenetanoda.hu), amely kortól és zenei előképzettségtől függetlenül végzi az autentikus népzene oktatását, különleges gyerekprogramját mutatja be a Táncháztalálkozón Hangszersimogató néven. A magyar népi hangszereket (duda, hegedű, kontra, cselló, bőgő, ütőgardon) felvonultató bemutatón a gyerekeknek lehetőségük van a hangszerek kipróbálására és előre felépített tematika szerint az előadás végén együtt muzsikálnak a tanárokkal.
12.05–12.50 Klárisok mesekoncert: Kerekégenjáró – közreműködik: Korzenszky Klára – ének, Buzás Attila – koboz, saz, csellótambura, Eredics Dávid – szaxofon, tambura, klarinét, furulya, Porteleki Áron – brácsa, derbuka, tapan

A Klárisok zenekar nagy sikerű Szerelemcsütörtök dobszerda lemeze után elkészítette új meselemezét Kerekégenjáró címmel. Jól ismert énekes-táncos népi játékaink, dalaink, mondókáink ezúttal a hős Napvitéz vándorútját követő, égitestszabadító tündérmese fonalára fűződtek fel. Önmaguktól – akárcsak egy varázslatos gyöngysor darabjai.
A koncert során a gyermekpszichodráma módszereit felhasználva a fantáziára, szerepjátékra, valamint a mintha-élményre helyezve a hangsúlyt közös énekléssel, játékkal, interaktív módon, együtt alkotjuk meg a mindannyiunk számára biztonságos útmutatásként szolgáló mesét.
„A mese a hagyomány által meghatározott s őrzött egységes és egylényegű világképhez tartozik. A hős és a történet az a mérce, mérték vagy cölöp, amihez mérhetjük saját gondolkodásunkat és cselekedeteinket." (Boldizsár Ildikó)
12.50–13.15 „Mese-Rajzoló" Sándor Ildikó mesemondóval és Szentgáli-Varga Szilárddal, a Csodabab Tanoda Kézműves Műhelyének mesterével
Diófácska – moldvai népmese Kallós Zoltán gyűjtéséből
Rajzolás közben a Fölszállott a páva televíziós tehetségkutató műsorban megismert Pünkösdi Rózsák énekelnek.
13.15–14.00 A varázshegedű - mesés hangszersimogató gyerekeknek – Komáromi Ördöngös Népzenetanoda; vezető: Horsa István
"A varázshegedű" című népmese története elevenedik meg Havay Viktória és az Ördöngös Népzenetanoda előadásában. A mesébe
az aprótalpú nézők is bekapcsolódnak majd különböző magyar népi hangszerekkel.
14.00–14.45 Fehérlófia (családi meseszínház) – Netz Táncprodukció; játékmester: Lengyel Szabolcs, szereplők: a bátor nézők
Egyszer volt hol nem volt…… Úgy kezdődik, hogy alakul egy színi társulat! A nézőkből átváltozott színészek egy-egy mesét eljátszva jelmezekkel, eszközökkel, zenével, effektekkel színházat varázsolnak elénk. Nagy öröm, ha a felnőtt nem felejti el, hogy ő is volt gyerek, és még tud úgy örülni, nevetni, játszani, ahogy rég. Pláne, ha saját gyermekeivel teheti. Egy mozgalmas, dinamikus interaktív előadás, ahol a nézők szerves részesei a produkciónak.
14.45–15.10 „Mese-Rajzoló" Sándor Ildikó mesemondóval és Szentgáli-Varga Szilárddal, a Csodabab Tanoda Kézműves Műhelyének mesterével
A jó füttyös legény – moldvai népmese Kallós Zoltán gyűjtéséből
15.10–16.00 Kolompos Zenekar: Furulyás Palkó
A Kolompos együttes néphagyományokon alapuló zenés, játékos műsoraiban a gyermekek a legfontosabb résztvevők - szerepelnek, énekelnek, sokszor muzsikálnak is az együttessel. A vidámság és a gyermekek iránti szeretet hatja át előadásukat, így a Kolompos - igazi szórakozást nyújtva lopja be a nézők szívébe hajdani muzsikáink, dalaink szeretetét. A Táncháztalálkozón az aktuális tavaszi dalok mellett legelső mesejátékukat, a Furulyás Palkót adják elő.
16.00–16.20 Hangszersimogató – Komáromi Ördöngös Népzenetanoda; vezető: Horsa István
16.20–18.00 Mesepárbaj
A mesemondók csatáját Magyarországon Zalka Virág Csenge honosította meg nemzetközi minta nyomán. A Táncháztalálkozón a Meseszó Egyesület hét tagja vetélkedik egymással az alábbi témakörökben:
- Muzsikáló vagy táncoló állatok
- Bűn és bűnhődés tánccal, zenével
- Bűvös hangszer, zene, tánc
Résztvevők: Szabad Boglárka, Pintér Zsolt, Csíki Lóránd, Bukovics János, Molnár Enikő, Sőrés Rozka, Kiss Ágnes, Gregus László
A párbajgyőztesek kiválasztása a közönség feladata lesz! A programot elsősorban 10 éves kor felettieknek ajánljuk.