Országos TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ és Kirakodóvásár • 2018. április 13–15.
2017-ben Prima-díjas a folkMAGazin!

A kiválasztott menüponthoz tartozó cikk a menüsor alatt látható.


Aprók Bálja
• 2011. április 2. szombat, 10.30–17.30 • Küzdőtér
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület programja, az Észak-magyarországi Régió rendezésében

Társrendező:
Bokréta Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Sátoraljaújhely

Muzsikál: Bürkös és Dűvő zenekar

Házigazda: Paluch Norbert

Munkatársak: Demek István, Fehér Eszter, Darmos István, Paluch Norbert, Oláhné Csercsics Ivett, Oláh József, Németh Erzsébet, Maródi Attila, Ágfalvi György, Zelei Ferenc, Szabó Zoltán, Kupec Mihály

Szerkesztő: Fehér János


10.30 Nyitó bevonulás – zöldágjárás (mindenki)
Köszöntő – Paluch Norbert
10.45 Bodrogközi tánctanítás – Demek István, Fehér Eszter (Bokréta Művészeti Iskola, Sátoraljaújhely)
11.05 Balázsolás
Hegyközi tánctanítás
– Darmos István (Farkas Ferenc Művészeti Iskola, Sárospatak)
11.30 Farsangi szokások
Abaúj-gagybátori tánctanítás
– Maródi Attila, Kiss Anita (Szinvavölgyi Ifjúsági és Kisszinvavölgyi Néptáncműhely, Miskolc)
11.55 Farsangtemetés
Moldvai tánctanítás
– Darmos István, Németh Erzsébet (EKTF AMI, Eger)
12.15 Gergelyjárás
Nyírségi tánctanítás
– Maródi Attila, Kiss Anita (Szinvavölgyi Ifjúsági és Kisszinvavölgyi Néptáncműhely, Miskolc)
12.40 Kisgyermekjátékok – Oláhné Csercsics Ivett (Iglice és Zobonka Táncegyüttes, Szécsény)
13.15 Böjt
Magyarbődi karikázó, lassú és friss csárdás
– Kupec Mihály, Kupec Andrea (Buzitai Keleplők Néptáncegyüttes)
13.45 Néprajzi totó eredményhirdetés – Darmos István
13.55 30 éves évforduló – visszatekintés
14.05 Kiszejárás
Mátravidéki tánctanítás
– Szabó Zoltán (Vidrócki AMI, Gyöngyös)
14.25 Barkaszentelés
Tárkányi tánctanítás
 – Németh Erzsébet (EKTF AMI Eger, Felsőtárkányi hagyományőrző nyugdíjasok klubja és a Rendes zenekar)
14.45 Hajviseleti bemutató (jelentkezés esetén)
14.55 Húsvét, ételszentelés, jézuskeresés
Mezőcsáti, szentistváni tánctanítás
– Zelei Ferenc (Egressy Béni Általános és Alapfokú Művészeti Iskola Mezőcsát, szentistváni hagyományőrzők, Pipás zenekar)
15.20 Tojásfestés
Matyó tánctanítás
– Ágfalvi György (Matyó Néptáncegyüttes, Rezeda Gyermek Táncegyüttes Mezőkövesd, mezőkövesdi hagyományőrzők)
15.45 Ügyességi játékok – Demek István, Kovács Gábor (Bokréta Művészeti Iskola, Sátoraljaújhely)
16.15 Medvemaszkos alakoskodás
Bujáki tánctanítás
– Paluch Norbert (Ifjú Nógrád Táncegyüttes, Salgótarján)

Húsvét, locsolás, bál
Varsányi tánctanítás
– Oláh József és Oláhné Csercsics Ivett (Iglice és Zobonka Táncegyüttes, Szécsény)
17.15 Közös viselet bemutató a komatálakkal
17.25 Záró kivonulás (mindenki)


Népművészeti vásár és játszóház • 2011. április 2–3. 10.00–18.00 • Küzdőtér
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) programja



A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) szervezésében hagyományőrző népművészeti kirakodóvásár jeles népművészek és kézművesek részvételével valamint népi kismesterségek bemutatója, kézműves foglalkozások játszóház az alábbi szervezetek közreműködésével:


• Dr. Kresz Mária Alapítvány – Budapest
fazekasság, hálókötés, körmönfonás, zsinórsodrás; rongybaba- és bábkészítés; ügyességi,  logikai és társasjátékok

• Esély Kövessi Erzsébet Általános Iskola Szakiskola és Gimnázium – Budapest
gyékényjátékok, kosárfonás, röppentyűkészítés, nemezelés, koszorúkötés, szövés, tojásfestés, kötélverés, csuhéjátékok, gyertyamártás, gyöngyfűzés

• Népi Kismesterségek Szakiskolája – Nádudvar
jurta, bőrművesség, nemezelés, fafaragás, kötélverés, fazekasság


www.nesz.hu
, www.mestersegekunnepe.hu

Technikai átállás • 2011. április 2. szombat, 18.00 • Küzdőtér



Az esti gálaműsor előtt a Küzdőtéren átlósan leengedik a több tonna tömegű térelválasztó függönyöket.

Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a művelet idejére – mindannyiunk testi épségének megőrzése érdekében – a biztonsági szolgálat kiüríti a Küzdőteret!


„Sors-Forgatós” – a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség gálaműsora
2011. április 2. szombat, 19.00 • Küzdőtér

Műsorunkban Bács-Kiskun, Baranya és Tolna megyei együttesek mutatják be gazdag hagyományukat, Hosszúheténytől Hartáig.

Képviselt települések:
Bátaszék, Bogyiszló, Bonyhád, Decs, Harta, Hidas, Homokmégy, Hosszúhetény, Hőgyész, Izmény, Kakasd, Kalocsa, Miske-Drágszél, Nemesnádudvar, Őcsény, Pécsvárad, Sióagárd, Szekszárd, Tevel, Tolna-Mözs, Uszod, Zengővárkony

Muzsikál:
Bekecs együttes, Hosszúhetényi Együttes zenekara, Zengővárkonyi Együttes zenekara, Wolfárt László - hegedű, Kishegyi Bálint - klarinét, Lehr Péter - harmonika, Bachmann József - harmonika, Kishegyi Simon - harmonika

Közreműködnek:
Bátaszéki Felvidék Néptánc Együttes
Hartai Német Nemzetiségi Hagyományőrző Együttes
Homokmégyi Hagyományőrző Népi Együttes
Hosszúhetényi Hagyományőrző Egyesület
Miske-Drágszél Hagyományőrző Néptáncegyüttes
Nemesnádudvari Német Nemzetiségi Hagyományőrző Együttes
Pécsvárad Zengő Néptáncegyesület
Zengővárkonyi Hagyományőrző Együttes

A Bogyiszlói Népi Együttes, Kalocsai Piros Rózsa Táncegyüttes, a Kalocsai Hagyományőrző Együttes, az Öcsényi Népi Együttes és  a Sióagárdi Népi Együttes Fülöp Ferenc-díjas táncosai
Cselik Mária, Streer Tamás és Streer Tamásné, a Népművészet Mesterei

Együttesvezetők:
Bencze Károlyné, Csibi Krisztina, Horváth Csilla, Katonáné Gunszt Andrea, Kishegyiné Baráth Ildikó, Kishegyi Simon, Mohácsi István, Papp János, Streer Tamásné, Radák János, Partiné Harcsa Magdolna

Rendező: Kishegyi Simon

Házigazda: Szabadi Mihály



A Duna két oldalán a török hódoltság idején elnéptelenedett területeket a XVIII. századtól a XX. század közepéig etnikailag sokszínű embercsoportok népesítették be. A magyar ajkú lakosság mellett hazára találtak a betelepített németek, élnek itt szlovákok, otthonra leltek a földjükről elűzött felvidéki magyarok és a sorsüldözött bukovinai székelyek. Kézenfogva, egymás mellett élve őrzik sajátosan sokszínű népművészetüket, mely külön-külön és együtt is része a magyar nemzeti kultúrának.

Baranya – csárdás, friss csárdás, verbunk

Tolna – karikázó, decsi verbunk, csárdás, friss csárdás

Bukovina
– verbunk, silladri, csárdás

Felvidéki táncok

Szlovák karikázó

Sváb táncok

Kalocsa – söprűs, verbunk, karikázó, csárdás, friss csárdás

Uszódi táncok – csárdás, gubbantós, mars

Finálé – ugrós és mars
„Szépen megköszönjük ezen tisztességet...!”
A Martin György Néptáncszövetség gálaműsora

2011. április 2. szombat, 20.00 • Küzdőtér

Szerkesztő-házigazda: Demarcsek György


Balogh Ildikó-Fantoly Gyula: Felvidékről
Alföld Néptáncegyüttes (Csongrád); Sófalvy zenekar


Hortobágyi Ivett-Fundák Kristóf: Válaszúti táncok
Angyalföldi Vadrózsa Táncegyüttes (Budapest); Zagyva Banda


Keresztúry Gabriella-Kerepesi Attila: A karónál
Igrice Néptáncegyüttes (Nyíregyháza); Bürkös zenekar


Mahovics Tamás: Rokonok
Belencéres Néptáncegyüttes (Békés); Suttyomba zenekar


Kupec Andrea-Kupec Mihály: Felső-bodrogközi táncok
Ilosvai Néptáncegyüttes (Nagyida); Dűvő zenekar


Küküllő menti táncok Karsai Zsigmond tiszteletére


Farkas Tamás-Csipei Judit-Gózon Mihályné Majorosi Tímea: Vasárnapi zsok Mácsán
Tabán Táncegyüttes (Békéscsaba); Békés Banda
Szűcs János-Bíróné Marsi Andrea: Csárdás és friss a Hajdúságból
Bocskai Néptáncegyüttes (Hajdúböszörmény); Dűvő zenekar

Finálé (hajdúsági, szatmári, nyírségi táncok)


Megosztás