Országos TÁNCHÁZTALÁLKOZÓ és Kirakodóvásár • 2018. április 13–15.
Szavazzon a Prima-díjas folkMAGazinra! +36.70/707-7000 – sms: 27

A kiválasztott menüponthoz tartozó cikk a menüsor alatt látható.


Aprók Bálja
• 2009. április 4. 10.00–17.00 • Küzdőtér
Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület programja, a Dél-alföldi Régió rendezésében

Szervezők:
Gombos András, Gulyás László, Haránt Eszter, Lukács László,
Nagy Erika, Nagy Róbert, Juhász Attila, Szarka Zsolt

Muzsikál: Bánát zenekar, Galga zenekar, Hegedűs együttes

Szerkesztő: Lukács László


10.05 Bevonulás – Kalocsai mars; Gulyás László köszöntője
10.15 Kalocsai böjti játékok – Farkas Éva kalocsai gyermekjátékokat tanít kicsiknek és nagyoknak
10.25 Fércelő – Kalocsai lánykörtánc a színpadon és a küzdőtéren
10.30 Hogyan járták régen? – Kalocsai lassú, friss és mars a színpadon
10.35 Kalocsai tánctanítás (lassú, friss, mars) – Illés Zoltán, Illésné Koszta Krisztina
11.05 Kunszentmiklósi törökös – Gulyás László
11.10 Hogyan járták régen? – Kiskunsági táncok a küzdőtéren és a színpadon
11.15 Kiskunsági táncok tanítása (kun verbunk, oláhos és friss csárdás; ügyességi és párválasztó játékok) – Lukács László, Lukácsné Haránt Eszter
11.55 Német nemzetiségi táncok és játékok Hartáról – Iván Andrea
12.20 Komlósi mars és szarvasi szlovák táncok (közben Békés megyei játékok) – Hankó Tamás, Bakró Erzsébet, Juhász Attila, Juhászné Szilágyi Erika
13.05 Méhkeréki román táncok – Szarka Zsolt, Hegedűsné Farkas Lilla
13.50 Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület honlapján meghirdetett Néprajzi Totó eredményhirdetése
„Pátfalvi lakodalmas” – keretjáték a küzdőtéren
14.05 Vőfély beköszöntője – meghívja a vendégeket a lakodalomba, bevonulás oláhossal a küzdőtérre, menyasszony kikérése, felöltöztetése, búcsúztatása, kínálgatás kaláccsal
14.25 Dél-alföldi tánctanítás (Tápé) – Vámos László
15.00 Új pár köszöntése a színpadon
15.10 Deszkiek tánctanítása – Brczán Krisztifor
15.35 Kontyolás, újasszony tánc – Menyasszonytánc a küzdőtéren
15.40 Apátfalvi tánctanítás – Lajkó Levente
16.15 A Dél-alföldi Régió közös fináléja (oláhos, mars, örömtánc)


Népművészeti vásár és játszóház • 2009. április 4-5. 10.00–18.00 • Küzdőtér
A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ) programja



fotó: Kanyó Béla

A Népművészeti Egyesületek Szövetsége (NESZ), mint a tárgyalkotó népművészek, kézművesek, népi iparművészek országos szakmai szervezete immár huszonnyolcadik alkalommal résztvevője és társrendezője a Táncháztalálkozónak.


A népi kultúra legnagyobb seregszemléjén a zene és tánc mellett minden évben jelen vannak a hazai és a határon túli legjelesebb kézműves mesterek.


A hagyományőrző kirakodóvásáron számtalan ritka mesterséggel találkozhat a közönség, és a kézműves portékák megvásárlására is mód nyílik: kiváló népi hangszerek, eredeti szőttesek, ízletes mézeskalácsok, faragott bútorok és fazekas termékek várják vásárlóikat. Kalotaszegről és Székről érkező népművészek gyönyörű régi és új viseletekkel, hímzésekkel színesítik a rendezvény hangulatát.


A rendezvény mindkét napján gyerekek és felnőttek egyaránt kipróbálhatják a különböző mesterségeket. A küzdőtéren játszóház működik az Esély Alapítvány és a Dr. Kresz Mária Alapítvány szervezésében, ahol számtalan érdekes népi játékba és mesterségbe lehet belekóstolni, mint például a korongozás, agyagozás, rongybaba – és bábkészítés, ügyességi – és logikai játékok, fonalmunkák, hálókötés, körmönfonás. Lesz még itt vásári fényképeszkedés, társasjáték, óriás ördöglakat, továbbá kötélverés, könyvkötés, kosárfonás, gyékényjátékok, keszkenőkészítés, gyöngyfűzés és gyertyamártás, koszorúkötés, nemezelés, valamint a nádudvari Népi Kismesterségek Szakiskolájának diákjai nemez sátorban hagyományos népi mesterségeket mutatnak be.

Széki Soós János: Holttengeri idők • 2009. április 4–5. 14.00–16.00 • Küzdőtér
Dedikálás a Táncház Egyesület / folkMAGazin pavilonjában



holttengeri

Ma humorosnak tűnik, de akkori janicsár-végrehajtóink a házak előtti virágágyásokból kikapáltatták a piros és fehér muskátlikat, a piros tarajú, fehér tollazatú csirkéket pedig letiltatták a zöldfüves udvarokról. Csípte szemüket a színösszetétel!” Széki Soós János

Széki Soós János kétműfajú (vers és próza) kötete a Holttenger, vagyis a Mezőség huszadik századi mementója egy családtörténet megrázó-tanulságos történetein keresztül. E földi békesség nagy medrében, a mozdulatlan mezőségi tóvidéken túl a legősibb erdélyi kisvilág metszetei bontakoznak ki, ahol az egymásba barázdált nemzedékek vívják évszázadok óta a maguk szívós, engesztelhetetlen közelharcát. Mindazokhoz szól e könyv, akik hazájuk sorsát, népük boldogulását a szívükön viselik. [Kapható: Kráter Könyvesház, Budapest, VII., Rákóczi út 8., nyitva munkanapokon 10-18-ig, tel.: 1/266-31-53, e-mail: konyveshaz@krater.hu. Megrendelhető: Kráter Kiadó, 2013 Pomáz, Búzavirág u. 2., tel.: 26/328-491, e-mail: krater@krater.hu]

Technikai átállás • 2009. április 4. 18.00 • Küzdőtér



Az esti gálaműsor előtt a Küzdőtéren átlósan leengedik a több tonna tömegű térelválasztó függönyöket.

Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a művelet idejére – mindannyiunk testi épségének megőrzése érdekében – a biztonsági szolgálat kiüríti a Küzdőteret.


„Táncképek” – a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség hagyományőrző gálaműsora
2009. április 4. 19.00 • Küzdőtér

Szerkesztő, rendező: Széphalmi Zoltán
Házigazda: Szabadi Mihály
Muzsikál: Bekecs együttes, Vavrinecz András vezetésével
Közreműködnek: A Népművészet Mesterei, Fülöp Ferenc-díjas táncosok és határontúli hagyományőrzők



Galgamenti karikázó, huszárverbunk, lassú és friss csárdás
BAG:
Tóth Jánosné, Lados László, Balatoni László, Péter Tibor, Rónainé Gyetvan Anita, Rónai Lajos, Suszter Balázs, Gódor Csilla, Kovács Éva, Szokolik Szabolcs, Hajdu Zsuzsanna
VERESEGYHÁZ: Fekete Ferenc, Fekete Ferencné, Molnár Erik, Hibó Józsefné, Kőrösi Sándor, Ujvári Lászlóné

Rábaközi táncok
KAPUVÁR: Simon András, Simon Andrásné, Csitei Gábor, Nagy Eszter

Palóc verbunk, lassú és friss csárdás
RIMÓC: Holecz Istvánné, Bocsó Péter
PÜSPÖKHATVAN: Fűrész Pál, Uzák Istvánné, Széphalmi Zoltán, Tóth Judit
VARSÁNY: Oláh József, Oláhné Csercsics Ivett, Szita István, Baráth Lászlóné


Mezőségi táncok
ÖRDÖNGÖSFÜZES (Románia): Réti János, Hajdú Ferenc, Hideg Anna, Lapohos György és felesége

Kalotaszegi táncok
SZUCSÁG (Románia): Újvári Samu, Újvári Emma
     

Dunamenti karikázó, lassú és friss csárdás, ugrós
BOGYISZLÓ: Ezerné Hajdu Ildikó, Frank Gyula, Hajdu József, Hajduné Bárdos Éva, Hajdu Józsefné, Huszárikné Böröcz Zsófia, Nyul
Nelli, Streer Tamás, Streer Tamásné, Szabadi Mihály, Szűcs Julianna
SIÓAGÁRD: Gergely Judit, Kovács Gábor, Leitkám Gabriella, Kelemen Tibor, Kincses Mónika, Pesti Zoltán, Győri István

Gömöri botoló
BORZOVA (Szlovákia): Mezei Lajos

Vasi kanász- és seprűtánc
GENCSAPÁTI: Gergácz Gábor, Varga Lajos

Bukovinai székely verbunk, csárdás és silladri
BONYHÁD: Szőts Barbara, Sebestyén Kitti
IZMÉNY: Illés Tibor, Illés Tiborné
KAKASD: Sebestyén Miklós

Békési román táncok
ELEK: Rusz Miklós, Bágy János, Király Sándor, Bágy György

Kalocsa vidéki mars, lassú és friss csárdás, mars
KALOCSA: Tamás Ferenc, Tóth Márta, Kákonyi István, özv. Kákonyi Istvánné, Cselik Mária, Tóth József, Szeleczky Attiláné, Bagó
Ferenc, Bagó Istvánné, Oláh András, Molnárné Láng Nóra, Molnár Gábor, Bátyityné Tóth Teréz, Tamás Gábor
MISKE-DRÁGSZÉL: Kishegyi Simon, Kishegyiné Baráth Ildikó
HOMOKMÉGY: Kohl László, Kohl Lászlóné

Megosztás